Znanstvene monografije:
Vabimo vas k ogledu zanimivih znanstvenih monografij s področja družbene odgovornosti, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Leto 2023
Znanstvena trilogija: Aktualne teme s področja managementa človeških virov
Vabimo vas k ogledu treh novih znanstvenih monografij s področja družbene odgovornosti.
Trilogija: Aktualne teme managementa človeških virov
Vsebuje tri knjige:
1. KNJIGA: Izzivi sodobnega časa, poslovanje prihodnosti, trajnostni management človeških virov, blagovna znamka delodajalca
2. KNJIGA: Oblike sodelovanja med zaposlenimi, ključni kazalci uspešnosti, osebni in osebnostni razvoj človeka.
3. KNJIGA: Agilnost in zavzetost zaposlenih, čuječnost vodij in zaposlenih, organizacijska energija, delovna sreča, psihično dobro počutje zaposlenih
Urednika vseh treh knjig, ki so jih ustvarili številni soavtorji, sta prof. dr. Simona Šarotar Žižek in zasl. prof. ddr. Matjaž Mulej.
Knjige so izšle v okviru zbirke Človeški viri in družbena odgovornost pri IRDO – Inštitutu za razvoj družbene odgovornosti, novembra 2023.
Vabimo vas, da si jih ogledate in znanje prenesete v vaše poslovno in osebno življenje.

Knjigo si lahko ogledate tukaj: 2023 IRDO – MCV AKTUALNE TEME, 1. KNJIGA
Izvleček publikacije:
1.Knjiga: Znanstvena monografija Izzivi sodobnega časa – poslovanje prihodnosti, trajnostni management človeških virov, blagovna znamka delodajalca je prva knjiga v zbirki z naslovom Aktualne teme managementa človeških virov. Monografija je sestavljena iz sedmih poglavij, v katerih so na znanstveni način obravnavane nekatere najbolj aktualne teme s področja managementa človeških virov in nasploh sodobnega poslovanja. Poudarek avtorskih del je na izzivih sodobnega časa na področju managementa človeških virov, pripravljenosti organizacije na spremembe, digitalizaciji in njenem vplivu na delo, managementa človeških virov v povezavi z industrijo 4.0, pa tudi trajnostnega managementa človeških virov. Avtorji so naslovili tudi dve pomembni vprašanji pri pridobivanju in ohranjanju kakovostnih kadrov, in sicer z oblikovanjem želene blagovne znamke delodajalca in organizacije ter z izzivi dela na daljavo. Obe omenjeni temi sta v sodobnem poslovanju nujni. Ker so avtorji podali kakovostno analizo obsežne relevantne literature, predstavlja monografija koristno osnovo za nadaljnje študije izbranih tem v akademski skupnosti. Teme monografije predstavljajo koristno dopolnitev literature s področja managementa (človeških virov) v slovenskem jeziku. Pri nastajanju monografije so poleg urednikov sodelovali tudi drugi kompetentni avtorji in recenzenti, z več kot desetletnimi izkušnjami na področju managementa človeških virov iz javnih univerz v Republiki Hrvaški in Bosni in Hercegovini. Njihov pregled obravnavane tematike in pozitivni komentarji so vsekakor potrditev kakovosti te znanstvene monografije.

Knjigo si lahko ogledate tukaj: 2023 IRDO – MCV AKTUALNE TEME, 2. KNJIGA
Izvleček publikacije:
2. Knjiga: Drugo knjigo iz zbirke Aktualne teme managementa človeških virov predstavlja znanstvena monografija z naslovom Oblike sodelovanja med zaposlenimi, ključni kazalci uspešnosti, osebni in osebnostni razvoj človeka. Že iz samega naslova te monografije sledi, da je njena vsebina osredotočena na teme, ki so po naravi multidisciplinarne, a zelo pomembne za prakso managementa. Sedem poglavij tvori zaokroženo celoto, avtorji pa so z raziskovalnim postopkom, značilnim za akademski stil pisanja, naslovili naslednje izzive sodobnega poslovnega sveta: kompetence zaposlenih, ki so nepogrešljive tako v sedanjosti kot v kontekstu prihodnjih potreb organizacij, upravljanje starejših zaposlenih, medgeneracijsko sodelovanje, razvoj indikatorjev na področju managementa človeških virov, mentorstvo, coaching, sponzorstvo in druge oblike razvoja zaposlenih kot intelektualnih bitij. Medsebojno sodelovanje in sprejemanje različnosti sta nedvomno aktualni področji, ki bi jima morali posvetiti več pozornosti, saj močno vplivata tako na uspešnost organizacij kot na doseganje blaginje družbe. Avtorji so na vse teme pogledali skozi prizmo managementa človeških virov in ponudili načine za premagovanje določenih izzivov, s katerimi se srečujejo organizacije na teh področjih. Znanstvena monografija je plod timskega dela urednikov, recenzentov in šestih avtorjev, ki jih vodi spodbujanje novih raziskovalnih pogledov in izzivov prakse upravljanja s človeškimi viri. Čeprav je monografija napisana v akademskem slogu in jeziku, ima vsekakor vrednost za praktike na področju managementa človeških virov, ki želijo razširiti svoje znanje in pogledati na običajne vodstvene dejavnosti z nove in drugačne perspektive.

Knjigo si lahko ogledate tukaj: 2023 IRDO – MCV AKTUALNE TEME, 3. KNJIGA
Izvleček publikacije:
3. Knjiga: Agilnost in zavzetost zaposlenih, čuječnost vodij in zaposlenih, organizacijska energija, delovna sreča, psihično dobro počutje zaposlenih je ime znanstvene monografije, ki predstavlja tretji del zbirke z naslovom Aktualne teme managementa človeških virov. Teme, ki jih obravnava monografija, so aktualne in obravnavajo izzive managementa človeških virov, ki so dejansko izzivi tako organizacije kot celotne sodobne družbe. Ta del zbirke sestavlja šest poglavij. Avtorji so podali svoje individualne prispevke pri analizi več tem, od agilnosti zaposlenih kot vira konkurenčnosti v današnjih razmerah poslovanja, doseganja večje stopnje zavzetosti in zavzetosti zaposlenih, vodenja oz. organizacijske energije, do psihičnega dobrega počutja zaposlenih, delovne sreče in ozaveščanja zaposlenih in vodij. S to izbiro aktualnih tem avtorji poudarjajo, kako so zaposleni kompleksen in specifičen vir v organizaciji, ter ponujajo odgovore na številne izzive sodobnih organizacij. Avtorji so podali kakovostno analizo obsežne relevantne literature, zato monografija predstavlja koristno osnovo za nadaljnje raziskave izbranih tem v akademski skupnosti. Hkrati lahkoten in razumljiv slog pisanja omogoča bralcem izven akademskih krogov, da se brez posebnega napora seznanijo z več aktualnimi temami s področja managementa človeških virov. Čeprav se teme, kot sta psihično dobro počutje zaposlenih ali sreča na delovnem mestu, z vidika tradicionalnega razumevanja managementa človeških virov zdijo nekonvencionalna izbira, prav prek njih znanstvena monografija ozavešča o nujnosti uveljavljanja celovitega pristopa do zaposlenih v organizaciji.
Leto 2020

Pooblastila upravnika večstanovanjske stavbe
Monografija, elektronska knjiga, leto izida 2020
Urednika: Nataša Samec Berghaus, Klemen Drnovšek
Avtorji: Klemen Drnovšek, Valentin Justin Tratnik, Iva Černezel, Leon Brulc, Anamarie Potrč, Andrej Bitrakov
Knjigo si lahko ogledate tukaj: 2020 IRDO – Pooblastila upravnika večstanovanjske stavbe
Predstavitev elektronske knjige:
Upravnik večstanovanjske stavbe je pooblaščenec, ki etažne lastnike zastopa v poslih, ki se nanašajo na upravljanje večstanovanjske stavbe in skrbi za izvrševanje pravic in obveznosti iz sklenjenih poslov. V monografiji z naslovom »Pooblastila upravnika večstanovanjske stavbe« je najprej obravnavan institut upravnika večstanovanjske stavbe in vprašanja, ki so povezana z njegovim področjem dela. V nadaljevanju pa avtorji na podlagi aktualnih primerov iz poslovne prakse podrobno obravnavajo vprašanje pooblastil upravnika večstanovanjske stavbe. Podrobno so obravnavana zlasti naslednja področja: vprašanje delitve med pogodbenimi in zakonskimi pooblastili, vprašanje pristojnosti upravnika glede obdelave podatkov, ovire glede izvajanja upravnikovih pooblastil, plačevanje obveznosti iz pogodb, ki so sklenjene s tretjimi osebami in vprašanje izvajanja (ne)zakonitih sklepov etažnih lastnikov. V zadnjem delu monografije je sistematično zbrana sodna praksa slovenskih sodišč v povezavi z vprašanjem obsega pooblastil upravnika večstanovanjske stavbe.

Managementski vidiki družbeno odgovornega ravnanja upravnikov zgradb
Monografija, elektronska knjiga, leto izida 2020
Avtorice: Nomi Hrast, Špela Jug, Maja Knežević
Urednica: Simona Šarotar Žižek
Knjigo si lahko ogledate tukaj: 2020 IRDO – Managementski vidiki družbeno odgovornega ravnanja upravnikov zgradb _cip
Povzetek:
Knjiga z naslovom »Managementski vidiki družbeno odgovornega ravnanja upravnikov zgradb« je namenjena vsem upravnikom, posameznikom in podjetjem, ki želijo izboljšati upravljanje večstanovanjskih zgradb in v svoje delovanje vpeljati več družbene odgovornosti. Družbena odgovornost je širok pojem, ki zajema več aspektov našega življenja. Tudi v upravljanju večstanovanjskih zgradb je nujno prepoznati dobre prakse in vidike za izboljšanje upravljanja večstanovanjskih zgradb. Pri tem se soočamo z vprašanji, kako razreševati konflikte, kako upravljati s časom, komunicirati, voditi uspešne sestanke, kakšno vodenje izbrati in kako se soočati s stresom. Podjetje lahko uspešno doseže vse vidike poslovanja predvsem takrat, ko ima oblikovano tudi strategijo družbene odgovornosti. Publikacija je nastala v okviru študentskega projekta »Obseg pooblastil upravnika večstanovanjskih stavb in analiza metod komuniciranja z etažnimi lastniki«, ki je potekal v okviru programa »Po kreativni poti do znanja 2017–2020«. Program sta sofinancirala Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Pri projektu so sodelovali mentorji in študenti Pravne fakultete in Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru v sodelovanju z gospodarsko družbo Staninvest d.o.o., publikacijo pa je izdal IRDO – Inštitut za razvoj družbene odgovornosti.
Ekonomski vidiki regijskih struktur: Avstrija, Slovaška in Slovenija

Monografijo si lahko ogledate tukaj: 2020 IRDO – Ekonomski vidiki regijskih struktur ASS ok
Avtorji: Ass. Prof. MMag. Dr. Stefan O. Grbenic, StB, CVA (Graz University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering and Economic Sciences, Institute of Business Economics and Industrial Sociology), Rudolf Gruenbichler, BA, MA (Graz University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering and Economic Sciences, Institute of Business Economics and Industrial Sociology), Assoc. Prof. ing. Jozef Klučka, PhD (University of Žilina, Faculty of Security Engineering, Department of Crisis Management), dr. Tomaž Lešnik, doc. dr. Vita Jagrič, univ. dipl. ekon., dipl. prav. (UN) (Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta)
Urednika: prof. ddr. Timotej Jagrič, CQRM (Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta), Dušan Fister, mag. inž. meh., CQRM (Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta)
Recenzenta: prof. dr. Rasto Ovin (DOBA Fakulteta), doc. dr. Tjaša Štrukelj (Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta)
Predstavitev monografije:
Regionalni razvoj stopa v ospredje razmisleka o doseganju trajnostno naravnanega, skladnega, uravnoteženega in družbeno odgovornega ekonomskega razvoja. Tako v Sloveniji kot tudi v drugih srednjeevropskih državah strokovna javnost svoja stališča utemeljuje na podatkih, ki omogočajo zaznavo in analizo aktualnega stanja in dinamike razvoja. V tej monografiji avtorji bralcu poskušajo ponuditi takšno perspektivo za tri srednjeevropske države, in sicer za Avstrijo, Slovaško in Slovenijo.
V prvem prispevku je predstavljen pravni red vključno z analizo davčnega sistema v Republiki Avstriji, ter analiza gospodarskih kazalnikov na nacionalni in regionalni ravni. V drugem prispevku je predstavljeno ekonomsko okolje na Slovaškem, njena regionalna struktura in regionalni razvoj ter dejavniki le-tega. V tretjem prispevku je prikazana ekonomska analiza za Slovenijo, s posebnim poudarkom na regijski strukturi pobranih davkov. Prispevki razkrivajo vpogled v značilnosti ekonomskega okolja na regionalni ravni za države v soseščini, ki delijo številne kulturne in zgodovinske podobnosti, danes pa so vse tudi članice evrskega območja in so tako tudi del poglobljene gospodarske integracije in enotnega trga.
Monografija je plod čezmejnega sodelovanja na znanstveno-raziskovalnem področju raziskovalcev iz Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru, Tehnične univerze v Gradcu ter Univerze v Žilini.
Knjige in drugi priročniki:
- Družbeno odgovorno ravnanje z deležniki koristi vsem – zbirka Sodobni izzivi managementa človeških virov, 3. knjiga, znanstvena monografija, urednika Simona Šarotar Žižek in Matjaž Mulej, 2018, Inštitut IRDO.
- Družbeno odgovorna uporaba IKT – zbirka Sodobni izzivi managementa človeških virov, 4. knjiga, znanstvena monografija, urednika Simona Šarotar Žižek in Matjaž Mulej, 2018, Inštitut IRDO.
- Vpliv zadostne in potrebne osebne celovitosti na psihično dobro počutje zaposlenega, avtorja Simona Šarotar Žižek in Borut Milfelner, 2013, Inštitut IRDO.
