V Ljubljani je Cibo ustvaril nov mural z motivom embalaže in hrane
Pier Paolo Spinazzè oz. Cibo je mednarodno priznan ulični umetnik, ki je v prvi polovici septembra 2023 v Ljubljani ustvaril 250 m2 velik mural. Otvoritev murala je bila 15. septembra 2023 ob 18h ob Kinu Šiška, v okviru projekta YAFE – mladinska umetnost za zemljo pa so se zaključile tudi kreativne delavnice z mladimi.
10. septembra 2023 so se v Ljubljani zaključile tridnevne delavnice za mlade na temo okoljske trajnostnosti in ulične umetnosti v okviru projekta YAFE – mladinska umetnost za zemljo. Delavnice so potekale v Šiški od začetka septembra, organiziral pa jih je inštitut IRDO v sodelovanju z JZ Mladi zmaji – ČMC Šiška in Inštitutom za urbana vprašanja (INURB). V sodelovanju s temi partnerji in Kinom Šiška, Italijanskim inštitutom za kulturo v Sloveniji ter mednarodnimi partnerji iz Srbije, Francije in Velike Britanije je v prvi polovici septembra 2023 v Ljubljani nastal tudi velik mural – stenska poslikava na temo pretirane uporabe embalaže in zdrave hrane, ki jo je ustvaril mednarodno priznan ulični umetnik Pier Paolo Spinazzè oz. Cibo. Otvoritev murala, ki je na zgradbi nekdanje občine Šiška, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana (ob Kinu Šiška), je bila v okviru programa Cela Šiškarija v petek, 15. septembra 2023 ob 18. uri. Na otvoritvi je bil prisoten tudi italijanski veleposlanik v Ljubljani, gospod Carlo Campanile.
Carlo Campanile, veleposlanik Italije v Sloveniji, je ob odprtju stenske poslikave v Ljubljani povedal: »Bilo mi je v čast in v veselje sodelovati na otvoritvenem dnevu Cibovega murala v Šiški. Resnično upam, da bodo v poslikavi uživali tako Ljubljančani kot turisti. Močno verjamem v potencial teh novih oblik izražanja umetnosti pri ozaveščanju mladih generacij o vprašanjih in temah, kot so dostop do hrane, boj proti zavrženi hrani, boj proti vsaki obliki nestrpnosti in diskriminacije, ki so temeljna sporočila Cibove umetnosti.”
Ulična umetnost je odlično orodje za komunikacijo in debato na aktualne teme o trajnostnosti ter za izboljšanje javnih prostorov v korist lokalnih skupnosti. Cibo (Pier Paolo Spinazzè), že več kot dvajset let preoblikuje simbole sovraštva v kulinarične oblike. Pod psevdonimom Cibo (“hrana”) umetnik čez sovražni govor umetelno grafitira sadje, pridelke in druge italijanske kulinarične dobrote; eno sovražno sporočilo za drugim preoblikuje v velikanske jagode, testenine s paradižnikom ali rezine parmezana. O nastajanju njegove umetnine v Ljubljani je povedal: »Mural izhaja iz dveh konceptov. Prvi ima opravka z zdravo prehrano in petimi barvami zelenjave. Drugi se nanaša na rabo plastike, ki jo uporabimo samo enkrat in nato zavržemo. Velikokrat o tem sploh ne razmišljamo, ker nismo navajeni. Mural bo prav tako deloval kot iluzija kontinuitete, saj smo na koncu to, kar jemo.«
Mednarodni projekt Yafe – mladinska umetnost za zemljo soustvarjajo partnerji iz treh držav (Slovenija, Srbija, Francija) z namenom vključevanja mladih v artikulacijo sporočil in soustvarjanje umetniških del (muralov) o družbeni odgovornosti in okoljski trajnostnosti. V prostorih Javnega zavoda Mladi Zmaji – Četrtni mladinski center Šiška so zato od 1. do 10. septembra potekale tridnevne delavnice za mlade o okoljski trajnostnosti in ulični umetnosti. V okviru delavnic so predavali mag. Anita Hrast, direktorica IRDO – Inštituta za razvoj družbene odgovornosti, mag. Živa Kavka Gobbo, predsednica in strokovna vodja društva Focus, društva za sonaraven razvoj, ter Fedja Šičarov, akademski slikar in ulični umetnik. Fedja Šičarov je o delavnicah povedal: »Mladim smo predstavili okoljevarstvene teme in sodobno problematiko v družbi, povezano z zavrženo hrano in odpadno embalažo ter različne primere angažirane in družbeno kritične ulične umetnosti. Udeleženci so lahko preko izdelave lastnih šablon in sprejanja spoznali tematiko ter pridobili uvid, kako preko umetnosti izraziti lastna opažanja in določene probleme v družbi, ki bi jih radi naslovili in spremenili. Predvsem tako, da so se spoznali z različnimi tehnikami v polju ustvarjanja ulične umetnosti.«
Nina R. Orlić, vodja in koordinatorka centra ČMC Mladi zmaji Šiška, je o izvedbi delavnic na temo ulične umetnosti in trajnostnosti povedala: “V času, ko je mladina vse bolj rezignirana nad svojo in usodo našega planeta, so projekti kot je YAFE zelo pomembni, saj jim dajejo glas in upanje, da je sprememba možna. Biti slišan je v času poplave informacij in mnenj včasih zelo težko. Mladostnikom smo dali glas in nekateri so le-tega izkoristili.”
Cilj projekta YAFE je izboljšati zmogljivost za soustvarjanje privlačne ulične umetnosti, ki spodbuja vključevanje in okoljsko trajnostnost. Projekt sofinancirajo Evropska unija preko programa Ustvarjalna Evropa ter Republika Slovenija – Ministrstvo javno upravo in Ministrstvo za kulturo. Partnerji projekta YAFE so: Nobulo in Urban Art Paris, Francija, Sklad B92, Srbija, IRDO, Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, Slovenija.
Dr. Sandi Abram, ki preko Inštituta za urbana vprašanja – INURB v Sloveniji spodbuja promocijo ulične umetnosti in je na povabilo inštituta IRDO tudi strokovni vodja projekta YAFE v Sloveniji, je ob otvoritvi murala v Ljubljani povedal: “Ulična umetnost predstavlja okno, skozi katerega lahko razumemo protislovja družbe in politično klimo v določenem okolju. Ljubljana je pridobila vpogled v izrazno obliko enega izmed bolj inovativnih uličnih umetnikov, ki se sicer v svojem izrazu bojuje proti sovražnemu govoru na ulici. Hkrati je dovzeten do ustvarjanja stenskih poslikav na temo perečih družbenih problematik.”
O poteku delavnic na temo ulične umetnosti in okoljske trajnostnosti ter nastajanju muralov v šestih mestih po Evropi, v okviru dvoletnega projekta nastaja tudi mednarodni dokumentarni film. Adam Mulalić v Ljubljani so-ustvarja ta film v okviru projekta YAFE. O nastajanju filma je povedal naslednje: »Veseli me, da se mladi in družba soočajo s temami, ki so relevantne za prihodnost, saj si brez tega ne upam zamišljati normalnega vsakdana. Mačehovski odnos preteklih generacij je močno spremenil smernice v glavah mladih ljudi, ki so se morali na hitro razviti, da bi postali bolj zeleni za boljši jutri. Mladi se morajo torej hitro prilagajati novim smernicam življenja, kar jim prejšnje generacije niso mogle zagotoviti. Film nastaja po vzgibu težnje mladih za boljši jutri. Upamo, da bomo še več mladih aktivirali, da bodo na tem področju delovali čim bolj enotno, sinergijsko.«
Kreativne delavnice za mlade, produkcija novega murala in nadaljevanje snemanja mednarodnega dokumentarnega filma YAFE – mladinska umetnost za zemljo, se bo spomladi 2024 nadaljevalo v Mariboru. Rezultate projekta pa si lahko ogledate v Ljubljani v okviru dogodka Cela Šiškarija 15. septembra v Ljubljani. V okviru dogodka sta potekala tudi pogovor o projektu YAFE in otvoritev murala. Več:
- Pogovor o projektu YAFE (Youth Art for Earth) od 13.20 do 13.40, več: https://www.visitljubljana.com/sl/obiskovalci/nacrtujte-svoj-obisk/prireditve/mladi-zmaji-v-siski/
- OTVORITEV NOVEGA MURALA na zgradbi nekdanje občine Šiška ob 18.00. Več: https://www.visitljubljana.com/sl/obiskovalci/nacrtujte-svoj-obisk/prireditve/otvoritev-novega-murala/ .
Več informacij o umetniku Cibo in fotografije njegovega dela najdete tukaj:
Več informacij o umetniku Cibo in fotografije njegovega dela najdete tukaj:
Več o programu Cela Šiškarija: https://www.visitljubljana.com/sl/obiskovalci/nacrtujte-svoj-obisk/prireditve/cela-siskarija/
Več informacij o projektu YAFE:
- https://www.paintthechange.me/yafe
- https://www.irdo.si/mladinska-umetnost-za-zemljo-yafe-youth-art-for-the-earth-yafe/
- https://mladizmaji.si/aktualno/mladinska-umetnost-za-zemljo-pobarvaj-za-spremembe/
![]() |
Dodatne informacije: www.irdo.si ; e-pošta: info@irdo.si
IRDO – Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, Cesta 13. julija 65a, 1261 Ljubljana – Dobrunje, mag. Anita Hrast, direktorica, gsm 031 344 883; anita.hrast@irdo.si |
Oglejte si fotogalerijo iz delavnic in produkcije filma ter murala.
Avtor fotografij: IRDO.