Izpeljali smo 1. usposabljanje za mlade Premagajmo prekarnost, (z)gradimo stabilno prihodnost

Uposabljanje je potekalo na Fakulteti za socialno delo, 19.12.2024, v letu 2025 pa se nam lahko pridružite tudi vi!

V okviru projekta Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – pilotni projekt – Inštitut IRDO, katerega cilj je usposobiti ter opolnomočiti mlade med 15 in 29 let starosti o problematiki prekarnosti, je Inštitut IRDO v četrtek, 19. 12. 2024, na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani organiziral program usposabljanja za mlade z naslovom Premagajmo prekarnost, (z)gradimo stabilno prihodnost.

Usposabljanja se je udeležilo sedem študentov socialnega dela. Na začetku smo se predstavili in se med seboj spoznali, nato pa smo pričeli z delom. Najprej smo si pogledali različne oblike prekarnih zaposlitev ter njihove specifike. Študenti so predstavili lastne poglede na prekarnost  ter podelili izkušnje s študentskim delom.

 

Skozi aktivno sodelovanje smo preko iger iskali bistvene sestavine delovnega razmerja in pogodbe o zaposlitvi, seznanili smo se z Zakonom o delovnih razmerjih ter preko kviza pridobivali vpogled v delavske in socialne pravice. Pogovarjali smo se o pomembnosti poznavanja svojih pravic in obveznosti na delovnem mestu ter o tem, kako prepoznati pasti pri prvi zaposlitvi in kam se v primeru zaznanih kršitev na delovnem mestu obrniti. Gostja Monika Rajšp nam je predstavila njeno izkušnjo samostojnega podjetništva, študentje pa so ji po predstavitvi zastavljali vprašanja.

V drugem delu smo se pogovarjali o tem, kako pripraviti življenjepis ter kje dobiti informacije o prostih delovnih mestih. Skozi praktične primere so se študenti poizkusili kot iskalci zaposlitve na razgovoru pri delodajalcu. Pogovarjali smo se o mreženju in o načrtovanju financ, študenti so izdelali osebni finančni načrt.

Pogledali smo si, kako prekarnost vpliva na naše zdravje ter poudarili pomen ravnovesja med delom in prostim časom. Skupaj smo razmišljali o tem, kako prepoznati slabo delovno okolje in duševni stres. Iskali smo načine, na katere lahko sami poskrbimo za lastno duševno zdravje v delovnem okolju in pogledali, kje v primeru slabega duševnega zdravja lahko poiščemo pomoč ter kakšni so nasveti za zaščito fizičnega in duševnega zdravja.

Zaključili smo s pogovorom o načrtovanju in upravljanju lastne karierne poti ter o praktičnih korakih za uspešen prehod iz študija v delo. Pojem uspešnosti smo poskušali povezati s pojmom zadovoljstva. Študenti so ozavestili pomembnost prepoznavanja svojih potreb, pri sebi so iskali močne kompetence.

Udeleženci so se strinjali, da so jih znanja in veščine, pridobljene skozi usposabljanje, opolnomočile in jim bodo v pomoč pri iskanju zaposlitve ter prehodu na trg dela.

Inštitut IRDO bo tudi v letu 2025 in 2026 izvajal brezplačna usposabljanja Premagajmo prekarnost, (z)gradimo stabilno prihodnost. Delavnica je primerna za mlade med 15 in 29 let, vsebina pa se prilagaja raznolikim skupinam mladih. Vključi se lahko tudi v različne šolske predmete. Projekt se bo zaključil s koncem leta 2026, tačas pa je naš cilj v usposabljanja vključiti najmanj 130 mladih s področja prekarnosti.

Projekt sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Več informacij lahko najdete na spletnem portalu https://evropskasredstva.si ter na naši spletni strani https://www.irdo.si/z-mladinskim-delom-proti-prekarnosti-mladih/, kjer bodo tudi objavljene informacije o naših nadaljnjih aktivnostih.

V kolikor bi želeli naše usposabljanje za mlade organizirati v vašem okolju, vabljeni, da nas pocukate za rokav in se povežemo.

KONTAKT:

Dodatne informacije: www.irdo.si
Anita Marinko – vodja pilotnega projekta Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – pilotni projekt – Inštitut IRDO, e-pošta: info@irdo.si, anita.marinko@irdo.si
IRDO – Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, Cesta 13. julija 65a, 1261 Ljubljana – Dobrunje, gsm 031 344 883

Vir sofinanciranja zaposlitve: Naložbo sofinancira Evropska unija.